Kiedy trzeba wymienić kocioł grzewczy?

wymiana kotła - inowrocław

Podstawowy podział kotłów grzewczych obejmuje różne rodzaje paliwa. Dzieli się je na paliwa stałe oraz ciekłe. Spotyka się także kotły elektryczne oraz pompy ciepła, które również służą do ogrzewania mieszkań i domów. Wśród nowych kotłów najliczniejszą grupę stanowią urządzenia zasilane gazem. Są to głównie gazowe kotły kondensacyjne, które zapewniają wysoką sprawność.

Wymiana kotła

wymiana kotła w inowrocławiuKocioł gazowy emituje prawie o połowę mniej spalin i szkodliwych substancji niż piec węglowy. Istotny udział w rynku urządzeń grzewczych mają także pompy ciepła. Polskie prawo coraz częściej obliguje posiadaczy pieców węglowych do zmiany urządzeń grzewczych. Możliwa jest zarówno wymiana kotła na taki, który spala bardziej ekologiczne paliwo, jak i na urządzenie grzewcze o wyższej klasie ekologicznej. Najbardziej restrykcyjna jest piąta klasa kotłów. Można w nich palić pelletem lub ekogroszkiem. Wymiana kotła na urządzenie piątej klasy oznacza oszczędności w postaci mniejszego zużycia paliwa. Normy dotyczące ekologii są też mniej restrykcyjne w przypadku takich urządzeń grzewczych. Podczas ustalania klasy pieca bierze się pod uwagę takie czynniki jak emisja tlenku węgla oraz substancji smolistych i pyłów, a także sprawność cieplną urządzenia grzewczego. Profesjonalna wymiana kotła w Inowrocławiu realizowana jest przez doświadczonych specjalistów.

wymiana kotła - inowrocławKotły klasy piątej muszą mieć sprawność sięgającą przynajmniej 92 procent. Szczegółowe wymagania dotyczące kotłów są opisane w normie PN-EN 303-5. Wymiana kotła obejmuje nie tylko montaż nowego urządzenia grzewczego, ale też demontaż starego oraz pomoc w jego utylizacji. W przypadku zmiany typu paliwa niezbędne może okazać się także podłączenie odpowiedniej instalacji. W Inowrocławiu w 2021 roku weszło w życie rozporządzenie, które zakazuje palenia węglem i drewnem w budynkach, w których można zastosować ogrzewanie gazowe lub miejskie. Osoby posiadające kocioł piątej klasy mogą z niego korzystać do końca 2029 roku, a po tym okresie muszą wymienić źródło ciepła na bardziej ekologiczne. Jakość powietrza w polskich miastach jest jedną z najgorszych w całej Europie. Z tego powodu władze kładą coraz większy nacisk na montaż bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania.

Stopniowe odchodzenie od węgla w domach postępuje głównie na rzecz gazu oraz pomp ciepła. Prawo w niektórych obszarach wymusza wymianę kotła na nowy, bardziej ekologiczny. Inowrocław zalicza się do takich miejsc. Używanie kominka jako dodatkowego źródła ciepła nadal jest legalne, ale oprócz niego trzeba posiadać też inne urządzenie grzewcze.